WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,3359 0.06%
EURO 34,4433 -0.73%
ALTIN 2.493,501,32
BITCOIN 22869890,47%
Yılmaz ve Şimşekten OVP yorumu

Yılmaz ve Şimşekten OVP yorumu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Orta Vadeli Program'a yönelik değerlendirme yaptı.

7 Eylül 2023 16:08
Yılmaz ve Şimşekten OVP yorumu
0

BEĞENDİM

Yılmaz ve Şimşekten OVP yorumu… Büyüme ve enflasyon hedefinin tutarlı olduğunu belirten Yılmaz, “Büyüme kompozisyonu enflasyonu artırıcı değil, dezenflasyona katkı verici yönde.” dedi. Bakan Şimşek, programın dış kaynak ayağının çok güçlü olacağını belirterek, yıl sonuna kadar görüşülmedik yatırımcı bırakmayacaklarını söyledi. Şimşek, yeni bir bireysel emeklilik modeli öngördüklerini açıkladı.

Ekonomi yönetiminden, 2024-2026 yıllarına ilişkin yol haritasını belirleyen OVP ile ilgili açıklama geldi.

Yılmaz’ın açıklamaları şu şekilde:

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, OVP ile ilgili olarak “Cumhurbaşkanımızın bizzat bu programı ilan etmesi ve ‘Hükümet olarak arkasındayız, destekliyoruz’ demesi OVP’nin en büyük gücü.” dedi.

Enflasyona ilişkin mesaj veren Yılmaz, “Büyüme ve enflasyon hedefimiz tutarlı. Büyümenin kompozisyonu enflasyonu arttırıcı değil tam aksine enflasyonla mücadeleye katkı verici bir çerçeve içinde şekillendirilmiş durumda.” diye konuştu.

“Süreç zaman alacak”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, cari fazla hedefinden vazgeçmediklerini, sürecin zaman alacağını söyledi. Yılmaz, kur hedeflerinin olmadığını, serbest piyasanın esas olduğunu yineledi.

Bakan Şimşek’in açıklamasından öne çıkanlar:

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, de OVP’ye yönelik “Dezenflasyon programına ilişkin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın desteği tam; bunu sadece hissetmiyoruz, görüyoruz.” dedi.

“Programın dış kaynak ayağının çok güçlü olacağına inanıyorum; Birleşik Arap Emirlikleri’nde sonuç yakın.” diyen Şimşek, G20, Almanya, New York, Londra, Asya ve Ortadoğu’da yıl sonuna kadar görüşülmedik yatırımcı bırakmayacaklarını söyledi.

İç talebi dengeleme mesajı

İç talebin yeniden dengelenmesi ihtiyacının çok net olduğunu kaydeden Şimşek, “İç talep yavaşlayacak, yatırımlara ihracata çok güçlü destek
vereceğiz.” dedi.

Önce rezervleri güçlendireceklerini ifade eden Şimşek, daha sonra kur korumalı mevduattan çıkış olacağını kaydetti.

bireysel emeklilikte yeni model

İşverenin katkısı olduğu yeni bir bireysel emeklilik modeli öngördüklerini söyleyen Şimşek, amacın sistemde kalış süresini ve fon tutarını artırmak olduğunu ifade etti.

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.