WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,3389 0.08%
EURO 34,4989 -0.59%
ALTIN 2.489,171,15
BITCOIN 22913151,27%
Turizmde nicelik mi, nitelik mi?

Turizmde nicelik mi, nitelik mi?

15 Ağustos 2023 21:47
Turizmde nicelik mi, nitelik mi?
0

BEĞENDİM

2023 Turizm hedefimizi 60 milyon turist ve 57 milyar dolar gelir olarak güncelledik.

Ortalama gecelik 100 dolara karşılık gelen bu gelişme gelecek açısından umut vermekle beraber;

Bu güzel gelişmede Sayın Bakanımız M. Nuri Ersoy’un sektörün içinden gelmesinden dolayı sağladığı katkıyı da göz ardı etmememiz gerekiyor.

Sayın Bakan’ın turizmi 12 aya yayma gayretleri, Deniz Turizmi’yle yetinmeyip kadim topraklarımızın kültürel yönünü ön plana çıkarıp Kültür Turizmine önem vermesi, son yıllarda ciddi bir ivme kazanan Sağlık Turizmi’nin gelişmesi ve kış sporlarının katkısı büyümeyi destekleyen faktörler olarak görülmektedir.

‘Şimdi bu işi nicelik olarak anladık da nitelik olarak neresindeyiz?’ dediğinizi duyar gibiyim.

Maalesef bu konuda özellikle istihdam edilen personelin büyük bir kısmının eğitimsiz olması sektörün en büyük sorunlarından biri gibi karşımızda duruyor.

Eskiden tesis sayımız düşükken, Turizm Meslek Liseleri, üniversitelerin turizmle ilgili ön lisans ve lisans bölümleri veya örneğin Antalya’nın civar köylerinden temin edilen gençlerin sahada eğitilerek kısa sürede birer kalifiye elaman olmaları sağlanıyordu. Fakat şimdi öylesine yoğun bir talep var ki, işletmeler ‘’ kim olursan ol yine gel’’ moduna girmiş durumdalar.

Bu yaz Antalya’nın hatırı sayılı bir işletmesinde yapmış olduğum tatilde, çalışan personellerin büyük bölümünün Doğu ve Güneydoğudaki illerimizden gelen pırlanta gibi çalışkan gençler olmaları fakat yaptığım sohbetlerde, hiçbirinin mesleki eğitim görmemeleri,  dolayısıyla sahada istemeden de olsa bariz hatalar yapmaları yalnız ben değil tüm misafirlerin dikkatlerinden kaçmamaktaydı.

Elbette ki bu gençler sahada eğitilince mektepli olmasa da birer alaylı olarak sektöre olumlu katkı sunmaya başlayacaklardır. Mühim olan o zamana kadar oluşan yaralar nasıl pansuman edilecek.

Turizmi topyekün hizmet sektörü kapsamında görüyorsak, bu durum bugün ve gelecekte en büyük sorun olarak karşımızda durmaktadır. Yoksa en modern tesisleri kurmak, en güzel yataklarda uyutmak, en güzel yemekleri yapmak elbette ki önemli ama iş dönüp dolaşıp beşeri ilişkiye gelince sıkıntı başlıyor maalesef.

Bu konuda, gerek bakanlık gerekse sektör paydaşlarının gayretlerini bilmemle beraber yetersiz olduğunu gözlemlemekteyim.

Bugünü yarın etmeden acil çözüm gerekiyor.

Haydar AS

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.