WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,3195 0.04%
EURO 34,4991 -0.57%
ALTIN 2.490,121,19
BITCOIN 22899430,57%
Şimşek’ten açıklama: Başardık, tekrar başaracağız!

Şimşek’ten açıklama: Başardık, tekrar başaracağız!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dünya Türk İş Konseyi 10. Kurultayı'nda konuştu. Şimşek, "Daha önce başardık, tekrar başaracağız" diyerek enflasyonla mücadele mesajı verdi.

16 Eylül 2023 09:16
Şimşek’ten açıklama: Başardık, tekrar başaracağız!
0

BEĞENDİM

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dünya Türk İş Konseyi 10. Kurultayı’nda konuştu. Şimşek, “Daha önce başardık, tekrar başaracağız” diyerek enflasyonla mücadele mesajı verdi.

Enflasyonla mücadele mesajı veren Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek “Daha önce başardık, tekrar başaracağız. Şu anda küresel enflasyon aşağı yönlü trendde” dedi. Bu dönemde en büyük önceliğin ihracat olduğunu söyleyen Şimşek “Bu yıl yaklaşık 1,1 trilyon dolarlık bir ekonomi haline geleceğiz. Türkiye, 2026’da Dünya Bankası’nın tanımıyla gelişmiş ülkeler kategorisine girmiş olacak” ifadelerini kullandı.

Şimşek'ten açıklama: Başardık, tekrar başaracağız!

Bakan Şimşek’in açıklamaları şu şekilde:

“Enflasyonla mücadelede kararlıyız. Daha önce başardık, tekrar başaracağız.

Şu anda küresel enflasyon aşağı yönlü trendde. Ama uzun vadeli ortalamaların üzerinde. Ülkemizde de parasal sıkılaşmaya gidiyoruz. Seçici kredi sıkılaşmasına da gidiyoruz. Bunun amacı kıt olan imkanlarımızın üretken alanlara kanalize edilmesi.

Bu dönemde en büyük önceliğimiz ihracat

Bu yıl yaklaşık 1,1 trilyon dolarlık bir ekonomi haline geleceğiz. Türkiye, 2026’da Dünya Bankası’nın tanımıyla gelişmiş ülkeler kategorisine girmiş olacak.

Maliye politikası ve para politikası ahenkli bir şekilde gidecek. Çünkü enflasyonla mücadele sadece para politikası üzerinden yürütülebilecek mücadele değil.”

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.