WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,3186 0.04%
EURO 34,4879 -0.61%
ALTIN 2.491,501,25
BITCOIN 22855370,16%
Klima kullananlar dikkat!

Klima kullananlar dikkat!

Klima kullananlar dikkat! Serinlemek isterken sağlığınızdan olmayın. Uzmanlar, klimaların sağlık açısından ciddi tehlike saçabileceğini belirtti.

15 Ağustos 2023 17:15
Klima kullananlar dikkat!
0

BEĞENDİM

Klima sağlığı tehdit edebiliyor… Uzmanlar, sıcak sıklıkla kullanılan klimaların insan sağlığı açısından ciddi sorunlara yol açabileceği konusunda uyardı.

Lejyoner hastalığına dikkat

Klima vasıtasıyla bulaşan en ciddi hastalık “klima hastalığı” olarak da bilinen “lejyoner hastalığı”dır.  Lejyoner hastalığı, bakterilerin sebep olduğu bir zatürredir. Bu bakteri, klimaların filtre sistemlerinde, uygun nem ve ısıda çoğalıp buralardan ortam havasına dağılmaktadır. Salgınlar sıklıkla otel ve hastanelerde olmakla birlikte, tek tek vakalar olarak da bildirilmiştir. İnsandan insana bulaşma görülmemiştir.

Vücut direnci düşük olan kişilerde hastalık daha kolay yer ediyor. Bu zatürre, şeker hastaları, kemoterapi hastaları, kronik böbrek ve akciğer hastalığı olan kişilerde daha yüksek orandadır. En yaygın kolaylaştırıcı faktör sigara kullanımıdır.

Direkt temastan kaçının

Bakımı ve temizliği iyi olmayan klimalarda üreyebilecek küf mantarları alerjik astıma sebep olabilir. Araçlardaki klimaların doğru kullanılmaması da sinüzit, kulak iltihapları ve yüz felci gibi sorunlara neden olabilir. Bu sebple araçlarda klima kullanırken havanın direkt yüze ve göğse değil, ön cama doğru yönlendirilmesi bu sorunların oluşmasını engelleyecektir.

World of Türkiye

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.