WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,3389 0.08%
EURO 34,4989 -0.59%
ALTIN 2.489,171,15
BITCOIN 22913151,27%
Karadeniz’de teftiş gerginliği

Karadeniz’de teftiş gerginliği

Rus askerleri, Karadeniz’de Ukrayna’nın İzmail limanına sefer yapan kuru yük gemisi Şükrü Okan'ı teftiş etti. O anlar Rus Savunma Bakanlığı tarafından servis edildi.

15 Ağustos 2023 13:57
Karadeniz’de teftiş gerginliği
0

BEĞENDİM

Rusya Savunma Bakanlığı, devriye gemisi Vasily Bykov’un, Şükrü Okan adlı kuru yük gemisini durdurduğu ve askerlerin gemiye düzenlediği baskına ilişkin görüntüleri paylaştı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Görüntülerde Rus askerleri, dur ihtarına uymayan ‘Sukra Okan’ adlı kuru yük gemisine Ka-29 tipi helikopterle iniş yaptığı, belgeleri kontrol ettiği ve yasaklanmış malların olup olmadığını kontrol etmek için denetimler gerçekleştirdiği anlar gösterilmektedir” ifadelerine yer verildi.

‘Denetim kurallara uygun yapıldı’ vurgusu

Açıklamada, yapılan denetimin uluslararası gerekliliklere uygun icra edildiği ifade edilerek, “Yürütülen denetim tedbirleri sırasında, denetim ekibinin çalışmaları profesyonel bir şekilde ve uluslararası belgelerin gerekliliklerine uygun olarak gerçekleştirilmiştir.

Şükrü Okan gemisindeki denetim ekibinin çalışmalarının tamamlanmasının ardından bir doğrulama protokolü hazırlanmış ve gemi İzmail limanına doğru yolculuğuna devam etmiştir” denildi.

Türk gemicilerden tepki

Kosder Armatörleri ve İşletmecileri Derneği Başkanı Hakan Çendik, olaya tepki gösterdi. Çendik’in açıklamaları şu şekilde:

“Hiç alışık olmadığımız bir süreç yaşıyoruz. Gemi adamlarını güvertede gördünüz hepsi oturtulup, esir alınmış şekilde, şüpheli gibi. Bunlar ekmeğinin peşinde olan fedakar cefakar gemiciler.

Gemicilerin o görüntülerle yansıması hoş olmuyor.”

“Bu gemiler ticaret yapamaz halde”

Ekonomik açıdan zararın büyük boyutlarda olduğunu belirten Çendik, “Bu gemiler ticaret yapamaz haldeler. Gemilerin çalışması gerekiyor, bunların tekrar çalışması çok büyük maliyet. Fabrika diyoruz gemilere. Bunun ciddi anlamda ekonomik kayıpları var. 12 Türk ve 60 yabancı gemiye ekonomik külfeti var.” dedi.

World of Türkiye

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.