WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,3389 0.08%
EURO 34,4989 -0.59%
ALTIN 2.489,171,15
BITCOIN 22913151,27%
Cevdet Yılmaz açıkladı: Vergi düzenlemesi geliyor

Cevdet Yılmaz açıkladı: Vergi düzenlemesi geliyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'dan vergi mesajı... Yılmaz, "Gelir düzeyi ne olursa olsun herkesten aynı vergiyi almak değil, gelir düzeyine göre arttıkça daha fazla vergi ödenmesi daha adaletli" dedi.

16 Eylül 2023 10:08
Cevdet Yılmaz açıkladı: Vergi düzenlemesi geliyor
0

BEĞENDİM

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan vergi mesajı… Yılmaz, Habertürk TV canlı yayınında, “Doğrudan vergilerin payının artması gerektiğine yürekten inanıyorum” ifadesini kullandı.

Cevdet Yılmaz, canlı yayında ‘gelir düzeyine göre vergi ödenmesine’ dair bir çalışma yapılıp yapılmadığına dair soruya yanıt verdi.

Gelir düzeyine göre vergi hedefi

“Doğrudan vergilerin payının artması gerektiğine yürekten inanıyorum” diyerek gelire göre vergi ödenmesini hedeflediklerini bildiren Yılmaz, “Gelir düzeyi ne olursa olsun herkesten aynı vergiyi almak değil, gelir düzeyine göre arttıkça daha fazla vergi ödenmesi daha adaletli. Dolaylı vergi yoğun olduğunda bu ayrımı yapamıyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

Yılmaz konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi;

“Ben de eski bir planlamacı, kalkınmacı olarak mevcut yapıyı tartışmamız gerektiğine inanıyorum.

Dolaylı vergilerin payı çok yüksek, doğrudan vergiler nispeten düşük. OECD, gelişmiş ülkelerle mukayese edin. Önümüzdeki dönemde toplam vergi gelirlerini değiştirir ya da değiştirmezsiniz o ayrı bir tartışma.

“Sosyal adalet açısından çok önemli”

Doğrudan vergilerin payının artması gerektiğine yürekten inanıyorum. Sosyal adalet açısından da çok önemli. Bu, gelir düzeyi ne olursa olsun herkesten aynı vergiyi almak değil, gelir düzeyine göre arttıkça daha fazla vergi ödenmesi demek. Düşük gelirlilere daha az sorumluluk yüklenmesi anlamına geliyor.

Dolaylı vergi olduğunda bu ayrımı yapamıyorsunuz. Biz orada da sosyal adaleti şöyle özetliyoruz. Dar gelirlilerin daha fazla kullandığı malzemelerde KDC’yi daha düşük tutup lüks tüketimde yüksek tutuyoruz. Tabi bu bir günde olacak bir şey değil. Orta ve uzun vadede aşama aşama gideceğimiz bir hedef.

“Hiç kimseyi enflasyona ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz”

Biz bir oran veriyoruz. Memura yüzde 15 dediniz. Yıl ortasında yüzde 15’in üstünde ise farkını veriyorsunuz. Hiç kimseyi enflasyona ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz. Yıl ortasında enflasyon neyse o fark verilecek. Memurla ilgili bu yılın enflasyon farkı olacak. Seyyanen artış yaptığımız için. Dolayısıyla gelecek yılın artışı daha yüksek olacak. Enflasyondaki yeni tahminlerimiz ışığında baktığımızda memura önemli bir artış olacağını söyleyebilirim. Bu otomatik olarak memur emeklisine yansıyacak.

“2024 sonrası rahat bir döneme gireceğiz”

İşçi emekli ve asgari ücretlilerle ilgili dengeleyici çalışmayı öngörüyoruz. Asgari emekli ile asgari ücreti mukayese edersek geçen yıl yüzde 64’üydü. Bu yıl yüzde 66’ya yükseldi. Bu yıl asgari ücrete ciddi artış yaptık. Asgari emekli aylığına yüzde 114 artış yaptık. Buna rağmen sosyal şartlar, beklentiler dolayısıyla burada yine bir çalışma yürütüyoruz. Yıl sonuna kadar bu çalışma bitecek inşallah. 2023 ve 2024 sonrası inşallah çok daha rahat bir döneme gireceğiz.”

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.